Friends 2. Sezon 14. Bölüm

The One with the Prom Video
720p
İzledim
Hata Bildir ×
İndir
Hata bildir butonuna basarak bize açılmayan bölümleri bildirebilirsiniz...

Çeviri Notları:

At the bat - and the sunshine band: Tam adları "Casey at the bat" (beyzbol üzerine bir şiir) ve "Kc and the sunshine band" (bir funk müzik grubu) şeklindedir. Ross, arayan kişinin ismini not alırken, nasıl yazıldığını anlamak için soruyor bu soruyu.

Goodfellas: Martin scorsese'nin yönetmenliğini yaptığı 1990 yapımı ünlü bir film. Sıkı dost diye çevirdim, türkçe ismi de buymuş filmin, bu filme gönderme yapılıyor.

Doubloons: İspanyolların eskiden kullandıkları altın para birimi. Bize uyarlayıp akçe diye çevirdim.

Biblical times: Chandler Musa'nın zamanlarındaki gibi derken koltuk minderlerini tutuyor, bu Hz. Musa'nın elinde on emirin yazılı olduğu iki taştan ahitle Tur Dağı'ndan dönmesiyle ilgili sanırım. Olmayabilir de.

Accept-except that: Buradaki kelime oyunu bozulmasın diye "kabul ve mukabil" olarak çevirdim.

Dave Thomas: Wendy's adlı hamburger satan büyük bir firmanın kurucusu, Chandler ona benzediği için değil, öylesine ünlü birinin ismini sallayıp espri yapıyor. Zaten adamla alakası bile yok :)
http://4.bp.blogspot.com/_sbU_RJGuT50/TP_oV616GoI/AAAAAAAAAIM/9I6UoZMxUKI/s1600/thomas.jpg

Liberace Çerçöp Evi: Wladziu Valentino Liberace, 1919-1987 yılları arasında yaşamış, Amerikalı ünlü bir piyanist ve vokaldir. Kendisi eşcinseldir ve tarzıyla Zeki Müren'i de andırıyor. Chandler bileziğin Liberace'nin takılarının kötü bir parçası olduğunu anlatmaya çalışıyor. Liberace Çerçöp Evi diye bir yer yok yani. Liberace'nin bir fotosu;
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Liberace_Colour_Allan_Warren.jpg

Mr. T: Asıl adı Lawrence Tureaud olan Amerikalı aktör ve dizi oyuncusu. Rocky 3 filminde Rocky ile dövüşen boksör ve Amerikan dizisi A Takımı'ndaki Çavuş Bosco Baracus rolleriyle tanındı. Mohikan tarzı saç stili ve taktığı abartılı takılarla da bilinen bir aktördür. Chandler da Joey'in hediyesini bu abartılı takılardan birine benzetiyor. "I pity the fool" (şu aptala acıyorum) adıyla bir reality show programı da yapmıştır. Chandler'ın repliğinde buraya gönderme yapılmıştır.
Bu da Mr. t'nin bir fotoğrafı;
http://thegrumpyowl.files.wordpress.com/2009/03/mr-t1.jpg

Marcel Marceau: 1923-2007 yılları arasında yaşamış, dünyaca ünlü Fransız pandomim sanatçısı.
Merak edenler için;
http://tr.wikipedia.org/wiki/Marcel_Marceau

Mr. Kotter: 1975-1979 yılları arasında Amerika'da yayınlanmış 'Wellcome Back Kotter' adlı sit-comda John Sylvester tarafından canlandırılan karakter. Joey, Ross'un eski halini bu karaktere benzetiyor.
Cidden epey benziyormuş. Fotoğraf için;
http://2.bp.blogspot.com/_IqWOPMHbs0E/SVt9NrRyDTI/AAAAAAAABw8/bGKxI4rjKvI/s200/mr_kotter.jpg

Paylaş
Yorumlar 0 Yorum